Centralno-prawoboczna przepuklina krążka m-k modelująca przednią powierzchnię worka oponowego

Zmiany zwyrodn. - obniżenie wysok. krążków m-k na poz.L4L5,L5S1 z cech.ich odwodnienia. Na poz.L4L5 centralno-prawoboczna przepuklina krążka m-k modeluje przednią powierzchnię worka oponowego i ogranicza światło zachyłków kanału kręgowego, bardziej prawego. Na poziomie L5-S1 masywna centralna przepuklina krążka m-k. Sekwestr jądra miażdz. o wym:21x8x12 uciska worek oponowy i korzenie nerwowe i ogr. światło zachyłków kanału kręgowego.Czy konieczna jest operacja? Czy istnieją inne metody leczenia?

Witam,
operacja jest ostatecznością i zawsze trzeba jej unikać jeśli nie jest konieczna zwłaszcza w tak młodym wieku. Po operacji powstają zrosty, które mogę powodować podobne objawy bólowe i bardzo ograniczają ruchomość kręgosłupa.
Polecam poszukać dobrego terapeuty, który pracuje metodą McKenzie, dobrze zdiagnozuje i poleci ćwiczenia, które dadzą poprawę. Nie wiem jak Pan funkcjonuje i czy ból bardzo ogranicza Panu normalne czynności, więc tyle na ten temat mogę powiedzieć.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
to wszystko zależy od Pana objawów - nie leczy się zdjęcia czy wyników badania tylko pacjenta. Jeżeli są silne dolegliwości bólowe, które nie ustępują po rehabilitacji, jeżeli są objawy neurologiczne (zaburzenia czucia, osłabienie mięśni), brak poprawy - są wto wskazania do zabiegu. Fizjoterapia - terapia manualna, odpowiedio prowadzone ćwiczenia, kinesiotaping - jeżeli to nie przyniesie poprawy, ból nie zacznie się cofać z nogi do kręgosłupa, warto rozważyć zabieg.
Popzdrawiam