Co jeść zamiast chleba?

Witam Państwa, jestem 21 letnim mężczyzną i z racji tego że mam dużo pryszczy to postanowiłem zmienić dietę. Zastąpiłem pieczywo jasne ciemnym. Niestety miewam po tym gazy. Czy jest jakieś inne rozwiązanie które zastąpiłoby ciemne i białe pieczywo jako ,,fundament" kanapek i było pełnowartościowe?

Pieczywo nie jest przyczyną pryszczy. Ciemne ma więcej frakcji błonnikowej niestrawnej, z której bakterie jelitowe wytwarzają gazy - stad wzdęcia. Po kilku tygodniach jelita powinny się przyzwyczaić a mikroflora zaadaptować do nowego pokarmu. Proszę na razie stosować na przemian jasne i ciemne i zwiększać proporcję ciemnego co kilka dni.
Jesli chodzi o pryszcze to proszę nie jeść żywności wysoko przetworzonej, ostrych przypraw i słodyczy. Trzeba spożywać wiecej surowych warzyw . Jeśli to nie pomoże trzeba dokładniej przeanalizować dietę, alergie i nietolerancje pokarmowe.