Co mogę zrobić, aby zatrzymać proces chorobowy CLL?

Przy rutynowym badaniu rozpoznano u mnie leukocytozę z limfocytozą. Po biopsji szpiku kostnego została rozpoznana LLC stadium O wg Reia, ostatecznie potwierdzona badaniem immunofenotypowania. W szpiku mam przewagę komórek limfatycznych - 35,5 %. Od miesiąca jestem przerażona tą straszną chorobą i szukam pomocy. Pozostawiono mnie samej sobie, gdyż mam być pod obserwacją i czekać na kontrolne badania za 3 m-ce. Nie mam powiększonych węzłów chłonnych. Uczucie strachu i niepokoju paraliżuje mnie i chciałabym jakoś zapobiegać, aby choroba nie postępowała. Wiem, że jest to choroba nieuleczalna, ale dlaczego nie ma żadnej profilaktyki?! Czytam o medycynie komórkowej dr Ratha, że pozytywne działanie ma synergia mikroelementów - czy mogę to stosować? Przez miesiąc piłam zioła Klimuszki na białaczkę, potem now Total Well-Being (też preparat ziolowy), obecnie sok z noni i sok świeży z ekologicznej marchewki. Chciałabym się wzmocnić i uodpornić na infekcje. Przez cały czas towarzyszy mi uczucie strachu i niepokoju co dalej. Chciałabym zahamować rozsiew komórek rakowych. Czy to w ogóle się da? Bardzo proszę o odpowiedź. Z poważaniem

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

CLL uważa się za chorobę o łagodnym przebiegu w porównaniu z innymi białaczkami. Rokowanie ustala się m.in. na podstawie stopnia zaawansowania wg klasyfikacji Raia w chwili rozpoznania - w Pani przypadku jest najlepsza opcja.

We wszystkich chorobach hematologicznych, jest ściśle określone postępowanie - ustala się je na podstawie międzynarodowych badań wieloośrodkowych. W przypadku CLL po ustaleniu rozpoznania jest wskazana kilkutygodniowa obserwacja (zwłaszcza, jeżeli jest małe zaawansowanie choroby) podczas których dopiero określa się wskazania do rozpoczęcia leczenia.

Zrozumiały jest towarzyszący lęk, ponieważ białaczka to zawsze poważne rozpoznanie. Jednak myślę, że powinna Pani zaufać swojemu lekarzowi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości proszę zawsze pytać.

W czasie stosowanego leczenia (chemioterapii) nie można stosować większości mieszanek ziołowych, zielonej herbaty, ponieważ mogą one osłabić działanie stosowanych leków. Jednak w okresie bez leków, jeżeli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, można stosować takie mieszanki, choć nie mają one udowodnionej skuteczności odnośnie CLL.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!