Co może być przyczyną powiększonych węzłów u 23-latki?

Powiększone węzły chłonne. Co może być przyczyna? Są duże około 2,5 cm jest ich kilkanaście. Nie bolą. Wyniki krwi wszystkie dobre (łącznie z OB). Jedynie lekko powiększone CRP wynik 8 (norma do 5)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

człowiek posiada układ limfatyczny, ściśle połączony z układem krwionośnym. Wchodzące w jego skład węzły chłonne filtrują limfę oraz biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał. Kiedy do węzłów chłonnych trafią jakieś patogeny, struktury te ulegają powiększeniu. To znaczy, że węzły chłonne większe niż normalnie, wskazują na toczący się w organizmie stan chorobowy. Z kolei CRP to tzw. białko C-reaktywne, czyli jedno z białek wytwarzanych w wątrobie, pojawiające we krwi jako konsekwencja stanu zapalnego.

Lekko podwyższony wynik CRP oraz powiększone węzły chłonne mogą wskazywać, że gdzieś w Pani ciele trwa stan zapalny. Aby określić jego konkretne umiejscowienie potrzebna jest wizyta u lekarza. Przeprowadzenie dokładnego wywiadu oraz dodatkowe badania powinny dać podstawę do ustalenia dokładnego leczenia. Jednocześnie warto wykonać badanie ASO, gdyż powiększone węzły chłonne niejednokrotnie mogą być oznaką zakażenia paciorkowcem. Rzadziej przyczyna może leżeć w próchnicy zębów. Proszę obserwować, czy nie występują u Pani dodatkowe objawy, takie jak spadek masy ciała bądź przewlekły stan podgorączkowy – wtedy wizyta powinna odbyć się jak najszybciej.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami traktującymi o tej materii na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/crp-wykonanie-znaczenie,

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.