Co należy robić przy ciągłej biegunce?

Witam, moim problemem jest codzienna biegunka od paru lat.. codziennie udaje się parę razy w tej sprawie. Rano wieczorem zdarza się że budze się w nocy i też biegnę... Jest to bardzo uciążliwe. Nie mam nigdy twardego stolca. Zazwyczaj jest bardzo luźny. Mój lekarz rodzinny nie pomaga. Gdzie powinienem się udać ? Jestem młodym 26 chłopakiem. Bardzo mi to uprzykrza życie.. Liczę na pomoc co polecacie oprócz węgla..
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

częste oddawanie stolca o różnych porach dnia i nocy może mieć wiele przyczyn. Z relacji zawartej w pytaniu wynika, że ten stan trwa już kilka lat. Wielokrotnie radził się Pan lekarza rodzinnego. Niestety leczenie nie przyniosło oczekiwanego skutku i nagłe parcia na stolec utrzymują się w dalszym ciągu. Wydaje się, że w takiej sytuacji konieczna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny gastroenterologii. Na pewno konieczne będzie wykonanie badań podstawowych krwi (morfologii, poziomu prób wątrobowych, trzustkowych), analizy moczu, stolca (na krew utajoną, stopień strawienia czy poziomu kalprotektyny). Ponadto może zalecić USG jamy brzusznej, gastroskopię czy kolonoskopię. Na podstawie uzyskanych wyników badań możliwe będzie ustalenie pełnej diagnozy oraz wdrożenie odpowiednio dopasowanego leczenia.

Objawy, jakie Pan opisuje, mogą pojawiać się przy polipach jelit, żołądka czy choroby Leśniowskiego- Crohna bądź zespole jelita drażliwego i wielu innych. Dlatego tak ważna jest w Pana przypadku dokładna diagnostyka. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladu-pokarmowego

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.