Co oznacza podwyższony EOS w morfologii?

Witam. Proszę o pomoc. Co oznacza podwyższony EOS w morfologii? Czy może wskazywać na coś poważnego? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Czy może to oznaczać jakaś chorobę? Czym w ogóle jest EOS? Jaki ma wpływ na zdrowie? Czy powinnam ten wynik skonsultować z hematologiem? Pozostałe wyniki są w normie. Tylko EOS wyszedł podwyższony. Nie wiem czy może to mieć związek z jakaś chorobą, albo czymś poważnym? Czy należy na to przyjmować leki na obniżenie poziomu EOS? Zupełnie nie znam się na tych skrótach morfologii. Jakby to nie mogło być opisane bardziej po ludzku. Proszę o pomoc i radę. Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję.

Lek. Tomasz Budlewski

EOS oznacza ilość eozynofilii w krwi obwodowej. Może świadczyć o np. alergii, zakażeniu pasożytniczym i wielu innych schorzeń. Zawsze wyniki badań należy interpretować łącznie z bezpośrednim badaniem pacjenta. Proponuję udać się do lekarza celem postawienia odpowiedniej diagnozy.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

skrót EOS oznacza eozynofile. Inaczej określane bywają one granulocytami kwasochłonnymi. Eozynofile stanowią jedną z populacji białych krwinek, czyli leukocytów, należących do układu odpornościowego.

Ilość poszczególnych populacji białych krwinek wzrasta w przypadku różnych problemów zdrowotnych. Jeżeli chodzi o eozynofile, to ich wzrost odnotowuje się najczęściej w przypadku chorób alergicznych oraz przy zarażeniach różnymi pasożytami. Istnieje jednak jeszcze wiele innych możliwych wzrostu ilości tych białych krwinek we krwi.

Proszę jednak pamiętać o tym, że wyniki badań diagnostycznych są niebywale istotne w diagnostyce różnych problemów zdrowotnych, jednakże pełnią one tak naprawdę pomocniczą rolę – najważniejszy jest bowiem stan ogólny pacjenta i zgłaszane przez niego dolegliwości. Z tego właśnie względu aby dowiedzieć się, co doprowadziło do podwyższenia się ilości eozynofilów u Pani, należałoby się skupić na tym, czy doświadcza Pani jakichś objawów. Czy pojawiają się u Pani objawy sugerujące alergię, takie jak np. kaszel, łzawienie oczu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe? Czy boryka się Pani z bólami brzucha, nudnościami, spadkiem masy ciała (co mogłoby sugerować zarażenie jakimś pasożytem)?

Tak naprawdę należałoby więc bliżej się przyjrzeć Pani ogólnej kondycji zdrowotnej. Pytała Pani o to, czy należy zażywać jakieś leki w celu obniżenia ilości eozynofilów we krwi. Ogólnie najpierw należałoby znaleźć przyczynę tego zjawiska, i jeżeli miałoby u Pani być wdrażane jakieś leczenie, to skupiałoby się ono właśnie na terapii tejże przyczyny, a nie na samym obniżaniu poziomu eozynofilów.