Co oznacza poziom markerów nowotworowych u 53-letniej osoby?

Witam Proszę o informację na temat tych wyników. [L07] AFP - 1,81 U/ml [I41] Ca 125 - 12,0 U/ml [I45] CA 19-9 - 123,5 U/ml [I53] CEA - 43,96 by/ml To było pobranie krwi - markery

Dzień dobry,

Ma Pan podwyższony marker Ca 19-9. Do jego podwyższenia może dochodzić w nowotworach przewodu pokarmowego, aczkolwiek jego stężenie w Pana przypadku nie jest bardzo wysokie, a to może sugerować również stany zapalne przewodu pokarmowego, np. zapalenie wątroby czy zapalenie trzustki. Niestety ma Pan również podwyższone stężenie markera CEA, co obserwuje się w raku jelita grubego (głównie), raku wątrobowokomórkowy, raku trzustki, żołądka, płuca, raku sutka, rak rdzeniastym tarczycy, czy raku prostaty i pęcherza moczowego. Niekiedy do nieznacznego wzrostu CEA dochodzi w marskości wątroby, u palaczy i w przewlekłych procesach zapalnych. Z uwagi na te nieprawidłowe wyniki, proszę jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem. Konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych i znalezienie przyczyny podwyższonego stężenia markerów.

Z poważaniem,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych