Co oznacza ta krew w stolcu u 46-latka?
Witam Od miesiąca obserwuję krew w stolcu (świeżą choć bywa też skrzepła) jednak nie za każdym razem gdy oddaje stolec. Moje pytanie czy istnieje inna metoda zdiagnozowania przyczyny niż kolonoskopia która raczej nie brzmi zbyt zachęcająco? myślę tu raczej o TK lub innego badania.... Dodam że USG w normie bez większych zastrzeżeń.

MĘŻCZYZNA, 46 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
pojawienie się krwi w stolcu to zawsze niepokojący objaw, którego nie należy lekceważyć. Obecność krwi w stolcu może wskazywać na poważne schorzenia. W Pana przypadku należy zgłosić się do gastrologa oraz proktologa, który zleci Panu odpowiednie badania, aby ustalić przyczynę problemu.
Krew w stolcu może pojawić się w wyniku chorób układu pokarmowego, np. wrzodów, zapalenia żołądka i dwunastnicy lub jelita grubego. Czasami tego typu objawy mogą sygnalizować żylaki odbytu, czyli tzw. hemoroidy.
Wiele osób sceptycznie podchodzi do kolonoskopii, ale trzeba pamiętać o tym, że jest to badanie, które pozwala na bardzo dokładną obserwację śluzówki jelita grubego i wykrycie patologicznych zmian w tym obszarze, takich jak m.in. zapalenia, polipy lub nowotwory. Lekarz może zlecić Panu również dodatkowe badania, np. tomografię komputerową. O tym, jaka dokładnie diagnostyka będzie wskazana w Pana przypadku zadecyduje specjalista w trakcie szczegółowego wywiadu.