Co oznacza ten wynik histopatologiczny z pobranych wycinków podczas gastroskopii?

Witam. Odebrałam wynik histopatologiczny z pobranych wycinków podczas gastroskopii. Proszę o interpretacje. Pielęgniarka pokazała Tylko palcem na informacje o bakterii i mówi do lekarza na już bo wyszły trzy plusy Wynik: Gastritis chronica maioris gradus activa antri sine atrophia. Gastritis chronica mediocris gradus activa corporis sine atrophia. Bakterie spiralne w barwieniu giemsa ( )

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Nie wspomniano jednak, z jakiego powodu było wykonywane badanie endoskopowe górnego odcinka pokarmowego. Czy występują pewne objawy mogące wskazywać na jakieś nieprawidłowości, jak: bóle nadbrzusza, mdłości, odbijanie, czy uczucie pełności.

Każdy wynik badania należy rozpatrywać całościowo, uwzględniając ogólne samopoczucie oraz występujące dolegliwości.

Na podstawie wskazanego opisu gastroskopii, można by stwierdzić, że wyodrębniono zapalenie błony śluzowej żołądka bez atrofii, czyli ubytku. Dodatkowo można przypuszczać, że występuje zakażenie bakterią Helicobacter pylori, gdzie wymagane byłoby wdrożenie właściwego leczenia.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który po ocenie wyniku badania podejmie decyzję o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wyniki-gastritis-chronica-minoris-gradus-antri-sine-atrophia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bakterie-spiralne-w-barwieniu-giemsa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.