Co oznaczają te bóle brzucha i pleców?

Witam, zwracam się tutaj z pytaniem, ponieważ aktualnie nie posiadam lekarza rodzinnego i mieć go nie będę jeszcze przez miesiąc. Chodzi o dziwne bole brzucha od około 2 miesięcy, do tego dołączają się bóle plecow na bokach. Generalnie objawami jest, bol brzucha głównie po lewej stronie, ale zdążają się także po prawej, w okolicach pod rzebrami. Bol pleców dosyć nisko też po bokach, ostatnio zaczął boleć mnie żołądek i z lewej strony nisko obok pachwiny. Nie wiem, czy wszystkie objawy mają coś ze sobą wspólnego czy nie, z początku stwierdziłam, że to przez nowa prace, bo dużo dźwigam w pracy, stoję na nogach, jednak teraz sama nie wiem i zaczynam się martwić. Zastanawiam się, czy czekać aż będę mogła korzystać z pomocy lekarza rodzinnego czy próbować robić coś sama, np pójść do jakiegoś specjalisty prywatnie...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból brzucha z lewej strony i bóle pleców mogą być ze sobą powiązane, ale niestety nie da się tego stwierdzić bez badań.

Po lewej stronie mogą manifestować się bóle spowodowane zaburzeniami pracy śledziony, jelita grubego, a nawet narządów rodnych kobiety. Ból żołądka – czyli ból w nadbrzuszu – może być spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka, co jest dolegliwością dotykającą zarówno starszych, jak i młodych ludzi. Najczęściej źródłem są bakterie H.pylori.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-po-lewej-stronie-brzucha-przyczyny-leczenie.

Bóle pleców mogą również nie mieć związku z bólami brzucha i wynikać z charakteru pracy – fizycznej czy stojącej.

Jeżeli dolegliwości są nasilone, sugerowałabym, by jednak skonsultowała się Pani z lekarzem, ponieważ ból, o którym Pani wspomina, może mieć zarówno błahą przyczynę, jak i poważne podłoże chorobowe. Wskazane byłoby wykonanie badań morfologicznych krwi z oznaczeniem markerów stanu zapalnego – CRP i OB, a także USG jamy brzusznej. Dopiero te badania mogą pomóc w bardziej precyzyjnym określeniu źródła bólu brzucha z lewej strony.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-bolu-brzuch.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.