Co podawać dziecku przy antybiotykoterapii?

Jakie produkty żywieniowe warto dodać do jadłospisu dziecka podczas podawania antybiotyków.

Dzień dobry,

Jak długo trwa antybiotykoterapia? Jeśli powyżej 1 tygodnia, to warto wprowadzić dietę przeciw grzybiczą.

Przede wszystkim warto w okresie antybiotykoterapii zadbać o florę bakteryjną jelit.

Zapewne lekarz przepisał probiotyk. Zawsze należ go spożywać 2 godziny po antybiotyku.
Korzystnie na zdrowie i odporność wpływają kwasy omega-3 zawarte w tłustych rybach, tak więc można dziecku podać pastę z tuńczyka, łososia lub makreli oraz suplementować dietę tranem z witaminą D.

Ponadto należy podawać dziecku koktajle owocowe na bazie jogurtu naturalnego lub kefiru. Owoce mogą być mrożone (truskawki, maliny). W bananie jest inulina, która odżywia bakterie jelitowe.
Jako deser można dziecku podać owsiankę z owocami (na gęsto), kisiel z owocami, pieczone jabłuszko z cynamonem
Należy wkluczyć produkty smażone i wysoko przetworzone.
Zamiast ziemniaków, warto podawać kasze - jaglana, gryczana.