Czy czerwone plamy na twarzy mogą być wywołane tabletkami antykoncepcyjnymi?

Od urodzenia syna 4 miesiące temu mam problemy ze skórą. Na policzkach mam zrogowaciałą skórę aż czerwienieje mi, łuszczy się, żadnego pudru nie mogę używać. Co mi może pomóc? A może to przyczyna tabletek antykoncepcyjnych Midiana?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy rzeczywiście mogą mieć charakter alergiczny. Jednak w pierwszej kolejności należy wykluczyć niepożądane działanie leku który Pani włączyła - konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

Przyczyną może być wiele czynników, bardzo często powodem są stosowane kosmetyki i preparaty.
Podstawą leczenia jest eliminacja albo unikanie w jak największym stopniu czynnika powodującego nasilenie dolegliwości. Bardzo ważna jest obserwacja co powoduje nasilenie dolegliwości.
Jeżeli nie jest Pani w stanie określić co może dolegliwości powodować warto zastanowić się nad rozszerzeniem diagnostyki i wykonaniem testów alergicznych w celu wykrycia przyczyny dolegliwości. Jeżeli zostanie ustalony czynnik powodujący zmiany na pewno łatwiej będzie go unikać.

Testy może wykonać alergolog lub czasami dermatolog.

Pozdrawiam