Czy jest szansa na wyleczenie mojej łuszczycy?

Dzień dobry, mam problem. Od 24 lat cierpię na łuszczyce. Zbytnio nie miałam z nią problemu bo było jej niewiele. W kwietniu urodziłam córkę. Tydzień temu przeszłam covid. I stała się tragedia. Zaczęło mnie wsypywać na całym ciele. Są ta takie małe czerwone plamki. Większe ogniska mam tylko na łokciach i kolanie. Karmie córkę już tylko raz na dzien żeby zakończyć karmienie. Dostałam od dermatologa maść w piance i daivobet. Proszę powiedzieć jak to inaczej mogę wyleczyć. Bo tymi maściami już się smaruje jak balsamem jestem przerażona

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

łuszczyca jest chorobą skóry o podłożu autoimmunologicznym i jej całkowite wyleczenie nie jest niestety możliwe. Poprawa stanu skóry i brak objawów chorobowych wiąże się z tak zwanym występującym czasem remisji choroby. Jednymi ze skuteczniejszych środków na to schorzenie są niestety stosowane miejscowo sterydy, w tym między innymi maść Daivobet, jednak jeśli dany preparat nie działa w Pani przypadku, warto zasięgnąć po kolejną poradę u Pani dermatologa, w celu zmiany substancji leczniczej, która przyniesie pożądane efekty w walce z chorobą.

Dodatkowo warto codziennie nawilżać i natłuszczać skórę odpowiednimi dla łuszczycy preparatami, które bez problemu dostaniemy na rynku. W chorobie pomoże również dobrze dobrana dieta, którą najlepiej ustalić z dietetykiem, co ważne na pewno trzeba z niej wykluczyć wszelkie używki, unikać produktów bogatych w siarkę, ograniczyć cukier i spożywanie czerwonego mięsa.

Powinna Pani również unikać stresu i zapobiegać przeziębieniom, które zaostrzają stan zapalny (warto włączyć suplementację witamy D). Ciąża jest również stanem, który może powodować nawrót choroby, stąd może wynikać pogorszenie stanu Pani skóry.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-na-luszczyce-czy-i-jakie-leki-na-luszczyce-moga-pomoc

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-luszczycy

https://portal.abczdrowie.pl/program-terapeutyczny-luszczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.