Czy lek na alergię może zaszkodzić kobiecie w ciąży i dziecku?

Witam. Obecnie jestem w 5tc,choruje na astmę oskrzelową do tej pory bralam Fostex 1x1 po rozmowie z lekarzem rodzinnym Fostex został zastąpiony Cortarem.Niestety wróciły swisty i duszności i oczywiście mój niepokój bo wystąpiły również skutki uboczne kaszel, chrypke i ból gardła. Pani dr pulmonolog/alergolog która mnie do tej pory prowadziła kazała mi brać Fostex bo mi pomaga i dobrze na niego reaguje zapewniała mnie ze nie szkodzi w ciąży pytałam o to kilka krotnie. Powiem szczerze mam metalik w głowie i wątpliwości nie chce zaszkodzić dziecku. Bardzo proszę o poradę, opinie co do tego leku i jego wpływu na ciąża, dziecko? Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W trakcie terapii astmy będąc w ciąży najważniejsze jest opanowanie objawów astmy i zapewnienie jak najlepszej wentylacji. O wiele gorzej na płód wpływają zaostrzenia astmy i niedotlenienie niż prawidłowo zastosowane leczenie.