Czy mam powtórzyć test ciążowy?

Dzien dobry, 3 dni temu powinnam dostać miesiączkę. Zrobiłam dwa testy, pierwszy popoludniu 2 dnia spodziewanej miesiaczki - druga kreska była bardzo blada, dziś rano test powtórzyłam i była tylko jedna kreska. Dla pewności zrobiłam badania krwi Beta HCG - wyszlo 0.934 mlU/ml (zakres to =<1) w 14-tym dniu od stosunku. Czy możliwe jest, że hormon jeszcze wzrośnie? Czy test należy jeszcze powtórzyć? Czytałam, że hormon ten rośnie od 2 tygodnia, z drugiej strony w opisie badania napisane było, że można je robić najwcześniej w dniu spodziewanej miesiaczki. Czy gdybym była w ciąży byłoby powyżej 1? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

test wykrywający hormon beta hCG z krwi powinno się wykonać najwcześniej w dniu planowanej miesiączki, ponieważ przyjmuje się, że do zapłodnienia doszło około 14 dni wcześniej, w czasie owulacji. Wynik poniżej 5 mlU/ml oznacza, że obecność ciąży można raczej wykluczyć.

Pani sytuacja wskazuje, że któryś z testów musiał wskazać fałszywy wynik, ponieważ nawet blada druga kreska na teście płytkowym wskazuje na ciąże. Problemem może być to, że wykonała Pani badanie po południu, a powinno się go wykonywać z użyciem porannego moczu.

Dla większej pewności zalecamy powtórzenie testu ciążowego, może to być test płytkowy. Proszę go wykonać rano, żeby wynik nie wyszedł fałszywy. W razie jakichkolwiek wątpliwości można się też udać do ginekologa.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym sposobów wykonywania testów ciążowych:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.