Czy mam zastosować tabletkę awaryjną?

Zapomniałam zażyć tabletki antykoncepcyjnej z 1 tygodnia zażywania tabletek. Była to 6 tabletka z blistra, powinnam ja zażyć w sobotę o godzinie 19, a zażywałam ja w niedziele o 9. W sobotę o 17 miałam stosunek. Czy należy użyć jakiejś antykoncepcji awaryjnej ?
KOBIETA, 25 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

14-godzinowe opóźnienie w przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu stosowania może zaburzyć działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Nie napisała Pani, jakie konkretnie tabletki przyjmuje. W takiej sytuacji warto zerknąć do ulotki dołączonej do opakowania. Tam producent informuje, jak najlepiej postąpić w przypadku pominięcia tabletki w pierwszym, drugim oraz trzecim tygodniu stosowania.

Jeśli chodzi o antykoncepcję awaryjną, to można skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem. Być może wystarczy stosować dodatkowe zabezpieczenie lub przyjąć kolejne opakowanie tabletek bez robienia przerwy.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami ekspertów umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ponad-14-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-16-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/14-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-a-ryzyko-zaplodnienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/14-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.