Czy martwić się moim brakiem okresu?

Witam. Mam nieregularny okres ale mniej więcej przesuwa się o tydzień co miesiąc więc łatwo mi określić. Swój pierwszy raz miałam 3 tygodnie temu. Okres powinnam dostać około tydzień po stosunku ale się nie pojawił. Za to 3 dni przed przez dwa dni miałam mało śluzowatej brązowawo-czerwonej wydzieliny. Używaliśmy prezerwatywy, ale była cała i nie skończył we mnie. Po 13 dniach od stosunku zrobiłam test i wyszedł negatywny. Dziś mija 21 dzień od stosunku, 11 dzień od planowanego okresu i nic. Mam zacząć się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przede wszystkim, w związku z nieregularnym miesiączkowaniem, powinna się Pani skonsultować z lekarzem ginekologiem, który wykona dokładne badania, potwierdzi lub wykluczy ciążę, a w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. Przyczyny nieregularnych miesiączek mogą być różne, dlatego tak niezbędna jest konsultacja ginekologiczna.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania rozpocznie się od wyeliminowania przyczyny opisywanej przez Panią nieprawidłowości. Bardzo ważny jest szczegółowy wywiad, który pozwoli na wstępne rozpoznanie możliwych przyczyn: takich jak stres, dieta, czy antykoncepcja. Następnie niezbędne może okazać się wykonanie USG oraz badań krwi. Więcej na ten temat możliwych przyczyn i leczenia Pani dolegliwości znajdzie Pani na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Warto również sprawdzić jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają nasi eksperci:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularny-okres-w-wieku-19-lat

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-i-stosunki-w-prezerwatywie

`Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.