Czy martwić się tym brakiem okresu i bólem podbrzusza?

Mam 18 lat. Od 15. roku życia miesiączkuje i od samego początku mam problem z miesiączkowaniem. Nie współżyłam jeszcze z chłopakiem, ale błona dziewicza została przebita. Skończyło się tylko na stosunku oralnym, dotykaniu i ejakulacji mojego chłopaka. Umyłam ręce pod bieżącą wodą, potem już raczej się nie dotykaliśmy. Moje miesiączki są nieregularne (22.04 - 19.05 - 9.06 - 23.06), jest lipiec a ja nadal nie mam okresu (to już 30 dzień cyklu). czy to ciąża? czy powinnam się martwić? Boli mnie podbrzusze.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, jakiego rodzaju problem ma Pani z miesiączkowaniem – chodzi o brak regularności? Jeśli tak, to niewykluczone, że obecnie brak menstruacji nie ma związku z ciążą – trudno to ocenić. Być może podpowiedzią dla Pani będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Natomiast, jeśli chodzi o ryzyko zapłodnienia – to również podała Pani za mało faktów. W przypadku gdy ejakulacja miała miejsce w pobliżu pochwy, to istnieje niewielkie ryzyko przeniesienia nasienia w głąb dróg rodnych, a tym samym zapłodnienia pod warunkiem odpowiedniej fazy cyklu, to jest dni płodnych. Odsyłam do obszernego materiału omawiającego ryzyko ciąży w określonych sytuacjach: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Jeżeli wytrysk był na inne części ciała i zadbali Państwo o właściwą higienę po stosunku płciowym, to nie ma powodu do obaw, ale na pewno warto udać się do ginekologa w celu ustalenia przyczyny problemów związanych z menstruacją.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.