Czy moje objawy wskazują na załamanie nerwowe lub depresję?

Witam, proszę o poradę. 3 miesiące temu zakończył się mój związek, decyzję o rozstaniu podjęliśmy wspólnie, od tego czasu jestem w emocjonalnej rozsypce. Nie potrafię na niczym się skupić, nic mi nie wychodzi, a następnie pojawia się rozdrażnienie. Nic nie sprawia mi przyjemności, nieustannie czuję pustkę, smutek, rozczarowanie. Od ok. miesiąca, mam problemy ze snem, jestem tak bardzo zmęczona, ale nie potrafię zasnąć, a kiedy czasami się uda, to śpię bardzo czujnie, wybudzam się. W ostatnich dniach często zdarza się, że nie kontroluję płaczu który pojawia się samoistnie. Czuję jakby coś we mnie umierało i nie potrafię sobie pomóc. Czy moje objawy wskazują na załamanie nerwowe lub depresję? I czy na tym etapie wystarczy skorzystać tylko z pomocy psychoterapeuty?

Dzień dobry,
Opisane objawy jak najbardziej mogą wskazywać na depresję. Skorzystanie z pomocy psychoterapeuty byłoby wskazane i zawsze najpierw lepiej zacząć od wsparcia rozmową niż od razu od leków. Oczywiście nie mogę dać Pani gwarancji na ustąpienie objawów lub też pewności, że nie będzie potrzeby dodatkowej konsultacji psychiatrycznej. Leki byłyby bardzo pomocne w uregulowaniu snu oraz stabilizacji nastroju, ale i tak doradzałabym odwiedzenie w pierwszej kolejności terapeuty, gdyż być może same wizyty wspierające okażą się wystarczające. Ciekawi mnie jakie były powody tego rozstania oraz to dlaczego Pani tak bardzo je przeżywa skoro była to wspólna decyzja. Sądzę, że rozmowa ze specjalistą mogłaby Pani przynieść ulgę i mam nadzieję, że dzięki wsparciu uda się Pani jakoś to sobie wszystko poukładać.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/