Czy może to być koronawirus?

Witam. Będąc w Anglii razem z chłopakiem odczuwaliśmy łagodny przebieg grypy tzn.( bóle w mięśniach , chłopak gorączka 37.6 stopnia, w dodatku straciliśmy smak i węch). Następnie po kilku dniach bóle i gorączka ustały a wciąż pozostało uczucie braku smaku i wechu aż do dziś. A już ponad tydzień od naszego przyjazdu do Polski. Czy może to być koronowirus? Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, objawy, o których Pani pisze mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, ale mogła to być też grypa. Tylko specjalistyczne testy są w stanie wykluczyć albo potwierdzić Covid-19. Warto wiedzieć, że duży odsetek zakażonych przechodzi infekcję łagodnie, nie potrzebując hospitalizacji – tutaj znajdzie Pani szczegółowe informacje: https://portal.abczdrowie.pl/bezobjawowy-przebieg-koronawirusa. Na wszelki wypadek sugerowałabym odbycie kwarantanny w trosce o innych, ale także o siebie. Proszę pamiętać, że organizm walczący z infekcją (niekoniecznie koronawirusową) jest osłabiony i przez to niestety narażony również na inne infekcje. Oczywiście pierwszym działaniem powinien być kontakt telefoniczny z Sanepidem lub lekarzem POZ. Obecnie funkcjonuje również TIP, czyli Telefoniczna Obsługa Pacjenta – specjalnie przeszkoleni konsultanci udzielą Pani wszelkich informacji dotyczących postępowania przy podejrzeniu Covid-19. Tutaj szczegóły postępowania, w tym przydatne numery telefonów: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzewam-koronawirusa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.