Czy pomimo prezerwatywy istnieje szansa ciąży?

Mojej partnerce dzisiaj wypada pierwszy dzień dni płodnych, wczoraj w nocy doszło do stosunku z użyciem prezerwatywy lecz po moim orgazmie jeszcze przez około minuty kochaliśmy się. Prezerwatywa nie pękła a nasienie zostało w środku, lecz moja partnerka ma obawy, iż może zajść w ciążę, od razu po skończeniu stosunku moją partnerkę zaczął boleć brzuch. Wyczytałem, że może być to spowodowane brakiem orgazmu, którego nie miała a nawet i uwolnieniem komórki jajowej z jajnika? Czy ryzyko jest duże? Chcę udać się z nią jutro do ginekologa prywatnego, ale obawiam się, iż może nie być terminu a czas leci. Staram się zdobyć „tabletkę po”, jednak chcemy uniknąć użycia jej ze względu na jej skutki uboczne. Proszę o radę w jak najszybszym czasie. Od stosunku minęło około 16 godz. Z góry dziękuje!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Ryzyko zajścia w ciążę w przypadku prawidłowego zastosowania prezerwatywy jest niewielkie. Istotny jest fakt, czy prezerwatywa nie jest uszkodzona i czy nie została przekroczona data ważności. Na nieskuteczność wpływają następujące sytuacje: zbyt późne założenie prezerwatywy, kolejne zbliżenie po ściągnięciu prezerwatywy, ześlizgnięcie prezerwatywy, uszkodzenie mechaniczne - np. paznokciem.
Tak jak Pan wspomniał istnieją dwie możliwe opcje zapobiegnięcia ewentualnej ciąży: jest to zastosowanie tabletki po stosunku. Jeżeli kobieta znajdzie się w sytuacji zajścia w niechcianą ciążę ma 72 godziny na zapobiegnięcie tej ciąży. Należy zgłosić się do lekarza ginekologa i poprosić o przepisanie takiej tabletki.
Działa ona na zapłodnioną komórkę jajową, która nie uległa jeszcze implantacji w błonie śluzowej macicy. Po jej zażyciu następuje krwawienie, podczas którego dochodzi do usunięcia zapłodnionej komórki jajowej z organizmu. Środki te są skuteczne w około 90-95% przypadków.
Należy pamiętać, że tabletki takie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ zawierają duże dawki hormonów i może wystąpić po nich szereg objawów ubocznych.
Innym sposobem jest założenie spirali wewnątrzmacicznej, które jest możliwe do pięciu dni od stosunku. Spirala może być pozostawiona jako środek antykoncepcyjny.
Pozdrawiam serdecznie!