Czy powinnam się udać do onkologa?

Mam 28 lat i czteroletnie dziecko. Jakiś rok temu wyczułam guzka w prawej piersi. W październiku 2009 miałam wykonywane usg, jednak lekarz, który je przeprowadzał, nie udzielił mi żadnych wyjaśnień. Guzek nie znika, obydwie piersi są bolesne, a ja nie wiem, czy powinnam się zgłosić na jakieś dodatkowe badania i czy mam powody do niepokoju. Oto wyniki usg: budowa piersi o utkaniu gruczołowym. W piersi prawej w okolicy ogona Spencea skupisko kilku drobnych torbieli o śr. 3-4mm. Zmian o charakterze litym w obu piersiach nie stwierdzam. Przewody mlekowe nieposzerzone. W prawym dole pachowym tłuszczowe węzły chłonne o śr. do 15 mm. Lewy dół pachowy wolny. Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Opisywane w USG zmiany mają najprawdobniej charakter łagodny. Uważam, że warto byłoby zrobić w najbliższym czasie kontrolne USG, aby ocenić jak to wygląda po 6 miesiącach. W razie potrzeby lekarz może skierować Panią na biopsję. Jeżeli chodzi o bolesność piersi, mogą mieć one związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Jeżeli bolesności towarzyszą zaburzenia miesiączkowania, wyciek z piersi itp. - stanowi to wskazanie do wykonania badań hormonalnych z krwi (estradiol, progesteron, LH, FSH oraz prolaktyna).

Pozdrawiam serdecznie.