Czy robić jeszcze jakieś badania pod kątem węzłów chłonnych?

Roczny synek ma wyczuwalny węzeł na szyji z tylu, a także wyczuwalne,wielkości grochu węzły pachwinowe. Badania krwi ok, niedobór żelaza(niska ferrytyna). W badaniu USG hypoechogeniczny guzek podskórny nieunaczyniony. Lekarz mówi,że wszystko ok, do kontroli. Czy robić jeszcze jakieś badania? Jakoś mnie to martwi mimo to. Synek uśmiechnięty, ruchliwy.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani dziecku badania kontrolne krwi, jak i diagnostykę obrazową węzłów chłonnych, w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń. Powiększone węzły chłonne, zwłaszcza u dzieci występują bardzo często, zazwyczaj bez wyraźnej przyczyny. Oczywiście, zawsze zalecane jest przeprowadzenie właściwej diagnostyki, aby wykluczyć, bądź potwierdzić przyczynę takiego stanu.

Węzły chłonne występują na cały ciele, ale w większych skupiskach zlokalizowanych na szyi, pod żuchwą, pachami i pachwinami. Są one bardzo ważną częścią układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze bakterie, wirusy i grzyby.

Pewien niepokój może budzić występowanie węzłów o średnicy powyżej 2 cm, twardych i nieprzesuwalnych. Węzły mogą ulegać powiększeniu na skutek infekcji wirusowych, bakteryjnych, a także w wyniku wielu chorób zakaźnych, jak mononukleoza, cytomegalia, czy szkarlatyna. Nierzadko występują też przy obniżonej odporności oraz chorobach autoimmunologicznych.

Jeżeli dotychczasowe badania nie wykazały niczego niepokojącego, a lekarz zalecił kontrolę, zalecamy taki sposób postępowania. Gdyby zauważalne byłyby z czasem nowe dolegliwości, wtedy zachęcamy do ponownej konsultacji z lekarzem.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięci osobistej porady lekarskiej.