Czy tak wyglądający stolec świadczy o chorobie?

Witam, jakiś miesiąc temu przeszedłem kompleksowe badania pod kątem Jelita drażliwego, na szczęście w nie szczęściu nic nie wyszło i prawdopodobnie wszystko jest spowodowane przez stres związany z pracą, kredytem oraz śmiercią bliskiej osoby. Kolor kału był prawidłowy - różne odcienie brązowego. Ale właśnie tutaj mam dwa pytania odnośnie kolor stolca. 1. Czy prawidłowy jest kolor brązowy z różnymi odcieniami? Jeśli chodzi o IBS to miałem postać biegunkową i kiedy oddawałem kał 4-5 razy dziennie, był on jasnobrązowy, a gdy oddawałem np raz dziennie to był on nie ciemno brązowy, ale ciemniejszy, może tak to powiem. Czy to normalne zjawisko? 2. Ponieważ w kale znajdowałem niestrawione resztki - głównie warzywa (które jak się okazało trochę przeszkadzają w czasie IBS) to odnajdywałem np elementy kalafiora, elementy brokuła czy elementy kapusty. Kiedy kał wrócił do normalnej postaci nie ma takich elementów w nim. Czy mogło to być spowodowane przez jelito drażliwe, że jakby organizm nie nadązał z rozłożeniem warzyw? A może to normalne, że niektóre cząstki warzyw nie nadązają się rozłożyć nawet u zdrowego człowieka? Dodam, że innych elementów w kale nie było, był problem głównie z warzywami. dziekuje za odpowiedz i pozdrawim
MĘŻCZYZNA, 44 LAT ponad rok temu

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

Lekarz Marcin Radkowska przedstawia różnice między endoskopią tradycyjna a nowoczesną. Endoskopia jest to badanie, które służy ocenie stanu narządów wewnętrznych.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Równocześnie bardzo dobrze, że wykonał już Pan pewną diagnostykę w kierunku różnych schorzeń przewodu pokarmowego. Wstępnie badania wykluczyły występowanie jelita drażliwego, jednak należałoby rozszerzyć diagnostykę, aby poznać dokładną przyczynę obecnych dolegliwości.

Problemy z niestrawionymi resztkami pokarmu mogą mieć różne źródło pochodzenia. Stolec prawidłowy powinien być uformowany, jednolity o konsystencji półmiękkiej o różnym brązowym zabarwieniu. Kolor kału zależy w głównej mierze od rodzaju pokarmu oraz przyjmowanych płynów i leków.

Stolec nie powinien zawierać niestrawionych resztek pokarmu. Ich występowanie mogłoby wskazywać na zaburzenia pracy jelit lub trzustki i nieprawidłową pracę enzymów.

Zalecamy Panu oznaczenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, amylazy oraz lipazy w surowicy krwi wraz z CRP i pełną morfologią Istotne byłoby również wykonanie analizy ogólnej kału oraz kału na krew utajoną.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest ocenić Pana aktualny stan zdrowia. Proponujemy zatem konsultację z lekarzem gastrologiem, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu

https://portal.abczdrowie.pl/co-kolor-kalu-mowi-o-stanie-zdrowia

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty