Czy te powiększone węzły to nowotwór?

Witam. Mam problem ponieważ mam powiekszone wezly chlonne od długiego czasu. Wezly te są pod pachą jeden i w pachwinie kilka. Usg potwierdzilo że są to wezly chlonne odczynowe. Dziś znalazłam u siebie wezel pod broda. Jest taki sam ruchomy jak inne. Czy to może być nowotwór? Lecze się od 5 lat na Hashimoto. Proszę o rade bo się bardzo boję.

Proszę zachować spokój (oczywiście zdaje sobie sprawę, że łatwo mi pisać) i udać się do lekarza, który z pewnością wszystko wyjaśni lub/i skieruje Panią na odpowiednie badania.

W Gabinecie, który prowadzę, wielokrotnie spotykałem się z całkowicie fałszywym stwierdzeniem, że długotrwałe powiększenie węzłów chłonnych oznacza chorobę nowotworową. Nie mam pojęcia, skąd wzięła się ta teoria ale jest ona często powtarzana i z pewnością przyniosła już wiele stresu i oczekiwania niejednej osobie.

W rzeczywistości zapalenie węzłów chłonnych (którego charakterystyczny objaw to ich powiększenie, często bolesne w dotyku) wsytępuje dosyć a świadczyć może chociażby o ogólnoustrojowej (ewentualnie miejscowej) infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej, której wynikiem jest przewlekły stan zapalny.

Co więcej u podłoża takiego powiększenia węzłów chłonnych może leżeć również próchnica, zapalenie dziąseł, zatok oraz migdałków czy krtani.

Oczywiście może to również świadczyć o poważniejszych schorzeniach jak chociażby gruźlica ale jak sama Pani widzi możliwości jest wiele i szkoda się zamartwiać na zapas.

Dodam tylko, że w przypadku wielu z wymienionych schorzeń ziołolecznictwo oferuje dobrze udokumentowane terapie wspomagające o działaniu przeciwzapalnym.

Raz jeszcze zachęcam do szybkiej wizyty u lekarza i pozdrawiam serdecznie, życząc szybkiego wyjaśnienia sprawy.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl