Czym mogą być spowodowane powiększone węzły chłonne szyi po wysiłku fizycznym?

Dzień dobry, Chciałabym się zapytać czym mogą być spowodowane powiększone węzły chłonne szyi po wysiłku fizycznym (po kilku dniach a czasem tygodniach od powrotu do aktywności fizycznej). Kiedy pierwszy raz mi się to przytrafiło miałam robione badania wyszło wysokie OB, ale zmalało po kilku dniach a usg węzłów szyjnych wykazało że przeszłam infekcję wirusową. Dodatkowo wykryto mi 2 torbiele na tarczycy, ale wyniki laboratoryjne mam w normie (wszystkie badania na tarczycę, wymaz krwi, morfologia, enzymy wątrobowe). Jednak za każdym razem jak zaczynam intensywniej ćwiczyć to zaczyna mnie po kilku dniach boleć gardło i mam powiększone węzły chłonne i jestem rozbita choć nie mam wysokiej gorączki (37,5) ani żadnych innych objawów .Po 2-3 dniach zazwyczaj wszystko wraca do normy. Czym to może być spowodowane?

Na podstawie doświadczeń osób trenujących (w tym trenujących zawodowo) z którymi mam kontakt nasuwa mi się na myśl - przetrenowanie. To akurat częste, gdy wraca się po pewnym czasie do treningów z nadmiernym entuzjazmem. Powiększone węzły mogą w tym przypadku świadczyć o stanach zapalnych związanych z mikrourazami po treningach.

Oczywiście, jeśli stan będzie się utrzymywał, należy koniecznie wybrać się do lekarza w celu dokładnej diagnozy.

Ze swojej strony dodam jeszcze, że warto "zdroworozsądkowo" podchodzić do wznawianych treningów. Warto też pamiętać o tym, że wiele przypadków uszkodzeń ścięgien dotyczy właśnie początkujących osób (lub rozpoczynających treningi po przerwach) a nie tylko maksymalnie obciążających swoje ciało zawodowców.

Ziołolecznictwo dysponuje surowcami o działaniu przeciwzapalnym ale trzeba pamiętać, ze byłoby to tylko maskowanie objawów. Należy obserwować organizm, wyjaśnić sytuację (wspomniana już wizyta u lekarza) i podchodzić rozważniej do obciążeń organizmu w trakcie powrotu do ćwiczeń.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl