Czy ten guzek to coś poważnego?

Witam. Od kilku latach mam guzka na głowie ma około 4 cm. Od tygodnia ostatnio czasami boli mnie głowa z prawej strony czoła i na czubku głowy, czasami mam mrowienie w okolicach ucha. Robiłem morfologię i wyszła bardzo dobrze. Co to moze być? Czy to coś poważnego? Czy ten guzek to może być tak uformowana czaszka?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

guzek na głowie, który wystąpił bez jakiekolwiek urazu, może świadczyć o wystąpieniu kaszaka. Zmiana taka najczęściej zlokalizowana jest w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, a więc często występuje właśnie na głowie. Ma cielisty kolor, choć czasem zdarza się, że wygląda jak biała zmiana z czarną kropką na środku.

Kaszak, określany również torbielą łojową, cystą naskórkową bądź po prostu naroślą na skórze nie powoduje bólu. Dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero w momencie wystąpienia stanu zapalnego. Aby sprawdzić, czy to na pewno kaszak, proszę udać się do dermatologa, który oceni zmianę.

Bóle głowy oraz mrowienie w okolicach ust warto by było skonsultować z neurologiem. Sama morfologia w tym przypadku jest niewystarczająca do postawienia diagnozy.

Podobne pytania znajdzie Pan pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-glowie-i-dolegliwosci-bolowe, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-twardy-guzek-na-glowie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-taki-wyczuwalny-guzek-na-glowie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.