Czy ten poziom ferrytyny jest u mnie prawidłowy?

Czy poziom ferrytyny 28,17 ng/ml (4,63-204) przy prawidłowej morfologii i wynikach tarczycy jest nie tylko normalny, ale i optymalny? W kilku źródłach znalazłam informację, że dla zdrowych włosów powinien wynosić 40-90 (wypadają mi włosy, jestem często zmęczona, senna, boli mnie głowa). Czy to prawda czy mit?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przedstawione przez Panią wyniki oraz normy wskazują, że poziom ferrytyny nie jest niepokojąco niski. Mieści się w podanych przez laboratorium normach, warto jednak zwrócić uwagę, że blisko ich dolnej granicy.

Niski poziom ferrytyny związany jest z niskim poziomem żelaza. Dlatego tak ważne jest, by skonsultować wyniki lekarzem. Po zapoznaniu się z wynikami badań, przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, specjalista będzie mógł zaordynować leczenie – a jeśli zajdzie taka potrzeba, przepisze dodatkową suplementację. Proszę również wziąć pod uwagę, że wspominane przez Panią objawy, tj. senność, ból głowy, zmęczenie, mogą być powiązane z niskim poziomem ferrytyny, ale nie muszą, stąd warto zaplanować wizytę u lekarza rodzinnego.

Aby naturalnie zwiększyć poziom ferrytyny, warto włączyć do diety źródła żelaza hemowego, jak podroby, jajka, czerwone mięso, suszone owoce, rośliny strączkowe, kasze pełnoziarniste. Nie należy przy tym zapominać o produktach bogatych w witaminę C – składnik ten zwiększa przyswajalność żelaza.

Więcej informacji o ferrytynie znajdzie Pani pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

Zachęcamy również, by zapoznać się z podobnymi pytaniami zadanymi już na naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-a-poziom-ferretyny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypadanie-wlosow-a-poziom-ferrytyny-we-krwi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nizszy-poziom-ferrytyny-moze-miec-znaczacy-wplyw-na-lysienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.