Czy to może być wcześniejsza miesiączka?

Od 10 miesięcy stosuje tabletki Belara. Od 3 dni zauważyłam u siebie lekkie krwawienie (powiedziałabym że nawet brązowy śluz) czy może to być wcześniejsza miesiączka? Lekarz powiedział że to normalne przy tych tabletkach, ale i tak mnie to stresuje. Czy w takim razie powinnam dokończyć blister i zrobić 7-dniową przerwę? Następna miesiączka powinna być za 6 dni. Dodam że miesiąc temu odbyłam stosunek i planowałam w najbliższym czasie znowu współżyć czy są jakieś przeciwwskazania w tej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę trzymać się wytycznych ginekologa, nie sądzę, żeby miała Pani powody do obaw. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje miesiączka w dosłownym znaczeniu tego słowa. Siedmiodniowa przerwa w zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych powoduje spadek hormonów we krwi, a to wywołuje krwawienie, nazywane krwawieniem z odstawienia. Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Choć tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj wpływają na uregulowanie gospodarki hormonalnej, co w efekcie sprawia, że krwawienia pojawiają się z dużą regularnością, to możliwe są odstępstwa od normy – w tym krwawienia śródcykliczne, a nawet brak krwawienia w danym miesiącu. Niewykluczone, że za kilka dni pojawi się u Pani krwawienie z odstawienia – w normalnej, typowej postaci. Natomiast może być i tak, że w tym cyklu już go nie będzie. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-w-trzecim-tygodniu-brania-tabletek-antykoncepcyjnych-czy-ochrona-jest-utrzymana oraz w tym miejscu, powinno to rozwiać Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-okres-zaczelam-brac-tabletki-i-mam-krwawienie.

Oznacza to, że powinna Pani zażywać pigułki jak dotychczas, zgodnie z rytmem – po zakończeniu 21 tabletek hormonalnych należy rozpocząć branie pigułek placebo, zaś po 7. tabletce ponowić cały cykl z braniem kolejnych 21 tabletek z nowego blistra. Brak krwawienia z odstawienia czy też jego wcześniejsze się pojawienie nie oznacza konieczności modyfikowania trybu zażywania pigułek – wręcz przeciwnie. Tutaj o prawidłowym zażywaniu tabletek antykoncepcji hormonalnej: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Natomiast w razie gdyby podobne nieprawidłowości pojawiały się cykliczne lub towarzyszyły innym, niepokojącym objawom, proszę ponownie udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia badania i wykluczenia jakichś nieprawidłowości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.