Czy to nerwica lękowa?

Witam, mój problem jest taki: od 7 lat kłuł mnie bok po prawej stronie. Koleżanki mówiły, że wyrostek, to ja już bałam się, że będzie operacja. Zrobiłam badania wszystkie - USG, mocz i krew - wszystko w normie, tylko na USG wyszło: polipy na woreczku żółciowym. Okazało się, kiedy za 3 miesiące poszłam do kontroli, że to nie był polip, tylko grudki jakieś. Tam nic nie ma, ale jeszcze wyszło, że na śledzionie uwidoczniono w górnym obszarze hyperechogeny śr. 6 mm, wszystko reszta prawidłowe. Teraz niedawno mój kolega zmarł na kręgosłup (rak kości), to już od 2 tygodni boli mnie kręgosłup i w klatce piersiowej, a robiłam prywatnie EKG to wyszło dobrze. Już mnie tylu lekarzy badało i mówią, że to nerwica lękowa, a nadal mnie kłuje na żebrze lewym. Proszę o poradę, co z tym robić, bo nie umiem sobie poradzić. Dodam, że boję się operacji.

Witam!

Aby postawić szczegółową diagnozę konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu co do wszystkich dolegliwości, przebytych chorób, urazów i przyjmowanych leków, ważny jest także wywiad rodzinny (choroby występujące w rodzinie). Dopiero wówczas wskazane jest przeprowadzenie badania fizykalnego i badań dodatkowych. Niestety nie przedstawiła Pani wszystkich szczegółów dotyczących tej sytuacji.
Opisany ból w boku może mieć wiele przyczyn zarówno organicznych (sercowe, wątrobowe, żółciowe, może pojawiać się także z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa) jak i psychogennych. Dlatego wskazane jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Bardzo dobrze, że zostało wykonane badanie USG jamy brzusznej. Jednakże w związku ze zmiennością wyniku tego badania proponuję aby badanie wykonał doświadczony ultrasonografista, aby uzyskać wiarygodny wynik badania. Bardzo ważne jest wykluczenie zmian w drogach żółciowych i pęcherzyku żółciowym. Ważne jest także wyjaśnienie pochodzenia stwierdzonej zmiany w śledzionie. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Zmiany nowotworowe śledziony występują wyjątkowo rzadko, tym bardziej w Pani wieku nie ma powodów do przemyślania tej kwestii.
Proponuję skonsultować problem z internistą i chirurgiem (szczególnie zmianę zlokalizowaną w śledzionie), w przypadku braku zmian organicznych można podejrzewać, że ból ma charakter nerwobólu nerwów międzyżebrowych (czasami na skutek przeziębienia lub urazu), należy mieć także na uwadze podłoże nerwicowe opisanych dolegliwości. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurologiem lub psychiatrą gdyż nerwica może dawać bardzo różnorodne dolegliwości bólowe.

Pozdrawiam serdecznie!