Czy żurawina powoduje zaróżowienie stolca?

Witam. Od 2 dni biorę żurawinę w tabletkach. Zauważyłam ze w niektórych miejscach kal ma różowy kolor. Czy to może być od zażywania właśnie tej żurawiny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

żurawina, podobnie jak produkty takie jak buraki, czy sok pomidorowy, może powodować różowe zabarwienie stolca.

W celu sprawdzenia, czy to na pewno żurawina powoduje zabarwienie, może Pani odstawić na kilka dni tabletki z żurawiną i kontrolować kolor stolca. Jeżeli pomimo zaprzestania przyjmowania żurawiny zabarwienie będzie dalej występować, to powinna się Pani udać do lekarza i wykonać badanie próbki kału, które sprawdzi, czy nie znajduje się w nim krew.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w materiałach, do których odsyłam w linkach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-rozowy-kolor-stolca

https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.