Czym jest spowodowany ten katar u córki?

Dzień dobry. Córka 4 lata. Odkąd zaczęła chodzić od przedszkola cały czas choruje 2/3 tyg w domu tydzień w przedszkolu. Zazwyczaj kaszel i cały czas katar najpierw taki gesty zalegający przezroczysty później koloru żółtego lub zielonego trzeba odciągać gruszka bo sam nie spływa. Alergolog na dłużej utrzymujący się katar przepisal eztom. Po wizycie u lekarza rodzinnego zazwyczaj wszystko czysto a katar na okrągło. Ostatnio przepisano aerios syrop. Chociaż stosowany 5 dzień i efektów nie ma. Moje pytanie brzmi czym jest spowodowany ten katar i jak mogę córce pomóc się go pozbyć? Podaje witaminę C i cały czas jakieś witaminę na zmianę np. Adek, syrop islandzki, entitis. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia Pani dziecka. Wiele dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym może często chorować, gdyż organizm dopiero uczy się walczyć z patogenami, a odporność jeszcze nie jest w pełni rozwinięta. W ciągu roku może pojawiać się nawet kilkanaście infekcji, głównie na tle wirusowym.

Czasami zdarza się sytuacja, że niezbędny w leczeniu danej infekcji może okazać się antybiotyk. Zazwyczaj jest to już ostateczność, jednak może dochodzić do bakteryjnych stanów zapalnych ucha, gardła, czy płuc.

W przypadku Pani dziecka, częsty katar może być normą w początkowym etapie infekcji. Każde przeziębienie zazwyczaj zaczyna się od nieżytu nosa, śluzowatej i przezroczystej wydzieliny. Kolejny etap chorowania to zaleganie kataru o bardziej ropnej konsystencji koloru żółtego lub zielonego.

Należy podkreślić, że nie zawsze wydzielina o zabarwieniu żółtawym oznacza infekcję bakteryjną. Istotnym jest, czy podczas chorowania występują dodatkowo takie objawy, jak: wysoka gorączka, bóle głowy, niedrożność nosa, kaszel, czy problem z odkrztuszaniem.

W związku z faktem, iż katary bardzo często mogą powodować zapalenie oskrzeli lub ucha, należy podejmować próby szybkiej eliminacji kataru, co jest oczywiście trudne.

Preparaty, które Pani podaje dziecku są jak najbardziej prawidłowe, można by również spróbować naturalne metody, jak: olej z czarnuszki, miód, syropu z czarnego bzu lub syrop z lipy. Często przydatne mogą okazać się inhalacje z soli fizjologicznej.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą lub laryngologiem, który pomoże sprawdzić częstą przyczynę katarów i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani dziecku dużo zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/probiotyki-sposobem-na-czeste-infekcje-dziecka

https://parenting.pl/czeste-infekcje-u-przedszkolaka-podnies-odpornosc-organizmu-swojego-malucha

https://parenting.pl/ten-blad-popelnia-wielu-rodzicow-dlaczego-nie-leczyc-kataru-kroplami-do-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.