Czym mogą być spowodowane moje upławy?

Mam 20 lat. Do tej pory każdy lekarz leczył mnie na grzybicze zapalenie pochwy, z której nie umiem się wyleczyc, jednak postanowiłam udać się do innego lekarza by sprawdzić czy powie mi dokładnie to samo. Pani doktor wykluczyła grzybica, a ropne uplawy. Czym miga być spowodowane? Od 2,5 roku mam stałego partnera. Dodam, że z prawej strony warg sromowych wyczuwam małe guzki. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nieskuteczne leczenie infekcji intymnej faktycznie każe podejrzewać, że być może jego etiologia jest inna niż grzybicza. Myślę, że podstawą jest wykonanie posiewu pochwy, by ocenić, co jest przyczyną infekcji. Ropne upławy nie są charakterystyczne dla grzybicy pochwy – jeśli są śluzowate i towarzyszy im ból podbrzusza oraz krwawienia między miesiączkami, to mogą świadczyć o zakażeniu bakterią Chlamydia trachomatis. Z kolei zielonkawe, pieniste, o rybim zapachu – mogą być efektem zainfekowania rzęsistkowicą, wówczas charakterystyczny jest ból podczas stosunku. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy. Nie sposób tego określić bez badań – skoro ginekolog potwierdził, że to nie kandydoza jest źródłem Pani problemów, to z pewnością zlecił również wykonanie badań. Warto wiedzieć, że mężczyźni nie chorują na rzęsistkowicę – są tylko nosicielami rzęsistka, z kolei bakteria Chlamydii może pozostawać w organizmie niezauważona nawet przez wiele lat. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-chlamydia. Z kolei guzki, o których Pani pisze, powinien również zdiagnozować ginekolog – pierwszym, co się nasuwa, jest obecność kłykcin kończystych, czyli brodawek spowodowanych wirusem HPV. Jeśli ma Pani ochotę, to zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hpv-zakazenie-objawy-leczenie. Sugeruję konsultacje ginekologiczne i rozmowę z lekarzem – rozwieje Pani wątpliwości, zwłaszcza, że niezależnie od podłoża infekcji intymnej, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.