Dieta Dukana: co jeść w pierwszej fazie odchudzania?

Ważę 70 kg, mam 25 lat i 176 cm wzrostu. Chciałabym zejść do 65 kg z dietą Dukana. Datego zwracam się z prośbą, jakie dokładnie produkty mogłabym spożywać w I etapie diety? Nie choruję na choroby przewlekłe, w rodzinie nie ma przypadków z otyłością, czy nadwagą. Wcześniej nie próbowałam się odchudzać. Mam problem z podjadaniem, lubię wszystko prócz kapusty, pomidorów, jogurtów naturalnych i białych serów.

Witam,

Dieta doktora Dukana jest obecnie  bardzo modną dietą, co nie znaczy, że jest wskazana dla każdego. Metoda ta opiera się na produktach białkowych. W pierwszej fazie, o którą Pani pyta można jeść wyłącznie:
·        ryby
·        owoce morza
·        drób bez skóry
·        wędliny – najlepiej chude
·        odtłuszczony nabiał
·        jaja
·        chude mięso tj. cielęcinę, koninę, chude części wołowiny oraz podroby (ozór, serca, itd.)
·        poza tym należy pić wodę i herbaty ziołowe.

Jadłospis złożony z powyższych produktów jest monotonny (szczególnie, że Pani nie lubi jogurtów i białych serów), a tym samym trudny do stosowania przez dłuższy czas. Jeśli po kilku tygodniach stosowania tej diety, powróci Pani do tradycyjnego modelu żywienia, z pewnością powrócą również zgubione kilogramy.

Z kolei długotrwałe spożywanie takiej ilości białka nie jest zdrowe. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka o umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi 0,8-1 g na kilogram masy ciała. Przekraczanie tej normy obciąża nerki i wątrobę, a spożywanie takiej ilości produktów mięsnych wywołuje zaparcia i zakwasza organizm.

Polecałabym bardziej urozmaicone i zdrowe metody odchudzania takie jak diety niskokaloryczne komponowane w oparciu o piramidę zdrowego żywienia. Przykłady takich jadłospisów znajdzie Pani na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Można również skorzystać z usług dietetyka, który skomponuje dietę specjalnie do Pani potrzeb i preferencji.

Pozdrawiam