Dlaczego dziecko oddaje taki stolec?

Witam. Córka ma 9 lat. Od kilku miesięcy zaczęła oddawać kał w majtki po 3 a nawet 4 razy dziennie. Kał ma okropny cuchnący zapach, nie jest to jednak rozwolnienie. Badanie kału nic nie wykazało. Córka cierpi też na silne bóle brzucha i głowy. Mówi że nie czuje kiedy to się dzieje i nie jest w stanie tego kontrolować. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że występują takie uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego u Pani córki. Najważniejszym krokiem byłoby odnalezienie przyczyn takiego stanu. Nie wspomniała Pani, jakie dokładnie były wykonywane badania u dziecka.

Istnieje przypuszczenie, że przewlekłe bóle brzucha mają charakter czynnościowy oraz zapalny. Bez właściwej diagnostyki, trudno jest jednoznacznie ocenić stan zdrowia Pani córki. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem gastrologiem dziecięcym. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o konkretnych badaniach oraz ewentualnym leczeniu, aby złagodzić istniejące objawy.

Przydatne mogłyby okazać się takie badania, jak: analiza ogólna kału, kał na krew utajoną, kalprotektyna w kale oraz badanie w kierunku pasożytów, lamblii oraz Helicobacter pylori w próbce kału. W razie konieczności wykonywana jest gastroskopia oraz kolonoskopia w ogólnym uśpieniu.

Możliwe też, że obecna jest też alergia lub nietolerancja glutenu, który również może powodować takie stolce i dolegliwości bólowe.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/celiakia-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/dziecko-chore-na-celiakie-dieta

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.