Co oznacza wynik badania stolca u 30-latki?

Wiatm, Robiłam badania kału i przyszły mi wyniki natomiast nie za bardzo wiem co one oznaczają. Konsystencja- papkowata, czym jest ona spowodowana ? Skrobia - pojedyncze Kulki tłuszczu- pojedyncze Włókna mięsne z zachowaniem pr kowaniem- pojedyncze Pasożyty i jaja pasożytów w kale- nie wykryto pH- 6 Włókna mięsne o zatartym pr kowaniu- pojedyncze Czy te wyniki są bardzo złe ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu była wykonywana analiza ogólna kału. Czy występują pewne objawy ze strony układu pokarmowego, jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha, czy zbyt gwałtowny spadek wagi?

Analizując przedstawione przez Panią informacje, trudno jednoznacznie ocenić ogólny stan zdrowia. Wskazany wynik nie powinien być niepokojący. Papkowata konsystencja stolca może być spowodowana nieodpowiednią dietą, przyjmowaniem niektórych leków lub zaburzeniami metabolicznymi.

Istotne jest, że nie wystąpiły leukocyty oraz krew w badanej próbce. Wstępnie więc można by było wykluczyć stany zapalne czy poważniejsze schorzenia.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani stacjonarną konsultacje z lekarzem internistą lub gastrologiem. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce oraz postępowaniu.

Możliwe, że przydatne będzie wykonanie USG jamy brzusznej, a także oznaczenie poziomu kalprotektyny w kale, aby sprawdzić stan funkcjonowania jelit.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kalu

https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona

https://portal.abczdrowie.pl/co-kolor-kalu-mowi-o-stanie-zdrowia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.