Dlaczego mam to uczucie gulki po prawej stronie gardła?

Witam. Mam pytanie. Otóż od kilku dni mam uczucie przeszkody, guli po prawej stronie gardła. Nie boli przy połykaniu. Przed tym uczuciem miałam zgagę, kwaśne odbijanie, kaszel szczególnie z rana i chrypkę. Mam stwierdzony refluks zoladkowo przełykowy. W kwietniu tego roku badał mnie laryngolog i mówił, że mam refluks wtedy miałam zgagę i pieczenie. Morfologię mam dobrą, poziom ferrytyny w dolnej granicy normy biorę żelazo z witaminą c. Proszę o odpowiedź czy to uczucie guli po jednej stronie gardla może być od refluksu? Mam też wrażenie jakby po tej jednej stronie było sucho. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może wynikać z dwóch czynników, a mianowicie z refluksu żołądkowo-przełykowego, albo powiększonego migdałka podniebiennego.

Te ostatnie są istotną częścią układu odpornościowego, a ich powiększenie świadczy o przebytej, bądź toczącej się infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Migdałki wychwytują wszystkie chorobotwórcze patogenny. Mogą być przy tym powiększone jedno- lub obustronnie. Ich rozrost jest spowodowany między innymi: przewlekłymi infekcjami, nieżytem nosa, zapaleniem błony śluzowej zatok lub gardła, czynnikami alergicznymi, środowiskowymi, a nawet paleniem papierosów.

Odnośnie zdiagnozowanego już u Pani schorzenia, czyli refluksu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczucie „gulki” w gardle jest wynikiem wspomnianej choroby. Do typowych objawów refluksu można dodatkowo zaliczyć: zgagę, odbijanie, kaszel, chrypkę oraz uczucie pieczenie w przełyku.

Aby poprawić swój komfort życia należy przestrzegać odpowiedniej diety, czyli spożywać regularnie małe porcje posiłków o stałych porach dnia, unikać tłustych, ostrych i kwaśnych potraw, ograniczenie spożycia alkoholu oraz częstego picia kawy i herbaty.

Proponujemy konsultację z lekarzem laryngologiem oraz gastrologiem w celu ustalenia dokładnej przyczyny Pani dolegliwości. Po przeprowadzeniu badania przedmiotowego i pogłębienia diagnostyki będzie możliwość wdrożenia skutecznego leczenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/migdalki-charakterystyka-budowa-choroby-usuniecie

https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.