Dlaczego moje 9-miesięczne dziecko płacze i śpi niespokojnie w nocy?

Witam!

Mam duży problem, ponieważ odkąd wróciłam do pracy (mała miała 6 miesięcy) moja córeczka nie przesypia nocy, a ma już 9 miesięcy. Do tej pory spała całe noce, a teraz budzi się z wielkim płaczem i ciągle chce cyca - to ją uspokaja, ale pocmoka chwileczkę i śpi, więc myślę, że wcale nie jest głodna. Jestem już wykończona, gdyż rano wstaję do pracy i nie mogę się wcale skoncentrować ze zmęczenia. Mała je na noc kaszkę Sinlac, poprawia piersią, ale zaraz za 3 godziny wstaje. A po północy to nawet co 2-3 godziny. Nad ranem biorę ją do łóżka, to śpi troszkę spokojniej, ale mimo wszystko budzi się z płaczem, a najczęściej płacze przez sen. Nie wiem, co mam zrobić, by spała całe noce i żeby nie płakała, bo naprawdę nie mogę funkcjonować. Jestem przemęczona. Proszę o radę, dlaczego tak sie dzieje i czy to się kiedyś skończy? Czy ją coś boli i płacze, czy boi się? Wspomnę jeszcze, że mała ma 2 ząbki, które pojawiły się bez objawów, troszkę tylko miała katarek. Pediatra stwierdziła, że mała jest osłabiona od ząbkowania i dlatego, a dalszych zębów nie widać.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Domyślam się, że może być Pani zmęczona zmianami w sposobie zasypiania i przebiegiem snu córeczki. Rozwój dziecka przebiega zgodnie z pewnymi prawidłowościami i nie jest stały, stąd też nowe zachowania dotyczące fazy snu. Zapotrzebowanie na sen oraz sposby realizowania tego zapotrzebowania zmieniąją się z wiekiem  i są rozmaite u różnych dzieci. Są dzieci, które zawsze śpią lepiej, zasypiają łatwiej i są też takie, które potrzebują mniej snu niż inne. Maluchy, choć nie potrafią jeszcze mówić, odbierają pewne napięcia i zmiany zachodzące w otoczeniu (np. temperatura pomieszczenia, wilgotność, nowe elementy wystroju, światło lub jego brak) i zachowaniu bliskich osób, co może mieć pośredni wpływ na zasypianie i sen.

Dobrze jest zorganizować pory spania dziecka, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb oraz zrozumieć, że fazy rozwoju dotyczą nie tylko ząbkowania, rozwoju mowy czy wzrostu, ale także sposobów wyrażania emocji, zasypiania i sygnalizowania potrzeb. Dobrze byłoby, aby miała Pani możliwość odpoczynku i drzemki, tak aby zregenerować siły i nabrać pogody ducha.

Pozdrawiam!