Dlaczego starsza osoba ma problemy z mową?

Od jakiegos czasu moj 76letni tata ma problemy z mowa. Podczas mowienia zacina sie, przerywa w polowie wyrazu tak jakby mial czkawke ale to nie jest czkawka. Poza tym coraz bardziej trzesa mu sie rece przy wykonywaniu czynnosci np wyciaganiu kluczy z saszetki czy trzymaniu lyzki. Ostatnio nie Byl w stanie nalac likieru do kieliszka. Teraz doszly male problemy z pamiecia typu gdzie zostawilem klucze. Zauwazylam rowniez (pare raz w Viagra dnia) niekontrolowany wyciek sliny z ust. Poza tym tato jest bardzo wysportowany- 3x po 2godziny tygodniowo gimnastyka z hantlami i ogolnorozwojowe cwiczenia calego ciala takze sylwetke w stosunku do wagi i ciala ma idealna. Leki/suplementy jakich zazywa od dluzszego czasu (ok2-3 lata) to polocard, survadio, magnez- codziennie wieczorem. Co moze byc przyczyna tych nowych dolegliwosci i jak tate przekonac zeby pojsc do jakiegos specialisty Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam, Zatroskana corka

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli opisane przez Panią symptomy pojawiły się nagle, to sugeruję niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem z przychodni POZ – może być konieczne wykonanie badania MRI głowy, by sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń mózgu.

Afazje wynikające z uszkodzenia struktur korowych i podkorowych półkuli dominującej mogą się manifestować zaburzeniami mowy i/lub rozumienia. Zaburzenia mowy pojawiają się także w procesie postępowania choroby Parkinsona czy Alzheimera, ale i w demencji, która postępuje stosunkowo wolno.

Również w przebiegu choroby Parkinsona może dojść do zaburzeń połykania, co przekłada się m.in. na niekontrolowany wyciek śliny. Proszę zapoznać się z tym artykułem, wymienia wczesne oraz najbardziej typowe objawy choroby: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-parkinsona-nie-przegap-wczesnych-objawow.

W przypadku tej choroby ważne jest wczesne rozpoznanie, ponieważ leczenie obejmuje nie tylko farmakoterapię, ale także rehabilitację ruchową i inne. Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-parkinsona.

Nie sposób w przypadku Pani ojca wykluczyć choćby udaru, powodującego nagłe uszkodzenie tkanki nerwowej, które w konsekwencji może objawiać się m.in. drżeniem rąk, zaburzeniami mowy czy problemami z koncentracją. Dlatego sugeruję, by nie zwlekali Państwo z wizytą u lekarza.

Więcej o udarze mózgu może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.