Do kogo się zgłosić żeby stwierdził czy faktycznie mam depresję?

Wydaje mi się że mogę mieć depresje. Do kogo powinien się zgłosić, by stwierdził co dokładnie mi jest i powiedział jak lub czym to leczyć ?

Dzień dobry, jeśli potrzebuje Pan konkretnej diagnozy lekarskiej, najlepiej w pierwszej kolejności skorzystać z pomocy lekarza psychiatry. Lekarz zadecyduje czy np.wdrożyć leczenie farmakologiczne. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w przypadku depresji, najkorzystniejsze efekty terapeutyczne daje równoległe połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.
Z uwagi na to, że samodzielnie obserwuje Pan u siebie objawy, które budzą dyskomfort i najprawdopodobniej obniżają jakość życia, to niezależnie od tego czy Pana problemy można zdiagnozować jako kryzys osobisty czy jako depresję warto skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej i psychologicznej. Psychoterapeutami oprócz osób z wykształceniem psychologicznym lub innym humanistycznym bywają też jednocześnie lekarze psychiatrzy. Natomiast o podjęciu farmakoterapii oraz o korzyściach z jej podjęcia może zadecydować wyłącznie lekarz. Jeśli skorzystanie z pomocy lekarza o takiej specjalności, wydaje się bardzo krępujące (co czasem jest powodem zwlekania z szukaniem pomocy), można też udać się na konsultację do lekarza rodzinnego. Życzę jak najszybszego znalezienia odpowiedniej pomocy dla siebie.