Ginekomastia w wyniku biopsji cienkoigłowej

Dzień dobry! Mam 75 lat, bolał mnie lewy sutek. Zrobiono mi biopsję aspiracyjno cienkoigłową - rozpoznanie: Tu mammae sin - liczne grupy i płaty komórek nabłonkowy bez cech atypii. Obraz odpowiada ginekomastii. Lekarz powiedział mi, że mogę się pokazać za pół roku lub nie, niewiele więcej wyjaśnił. Niestety ów sutek boli mnie dalej, gdy go dotykam. Jak to rozumieć? I czy powinienem podjąć jakieś inne kroki?

Witam! Ginekomastia jest powiększeniem sutka u mężczyzny, które powstaje na skutek rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. Objawia się to obrzmieniem gruczołu piersiowego oraz bolesnością. Ginekomastia jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, a te mogą występować na skutek wielu czynników np. przyjmowanych leków m.in. niektórych diuretyków o działaniu antyandrogenowym (spironolakton), agonistów 5-HT1A (np. buspiron), leków przeciwgrzybiczych (ketokonazol); zaburzeń czynności tarczycy, hiperprolaktynemii, chorób miąższu wątroby (marskość), przewlekłej niewydolności nerek, otyłości czy nowotworów (głównie jąder, nadnerczy). W związku z tym warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku najczęstszych przyczyn. W tym celu proponuję zgłosić się do endokrynologa w celu zebrania dokładnego wywiadu, przeprowadzenia badania fizykalnego oraz zlecenia ewentualnych badań dodatkowych. Po ustaleniu przyczyny, będzie możliwe ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia lub też eliminacja przyczyny. Pozdrawiam serdecznie!