Gruczolak przysadki i zespół policystycznych jajników, hirsutyzm i podwyższony androstendion

Witajcie ,przez przypadek wykryto u mnie gruczolaka przysadki ,zostałam skierowana do szpitala na badania,z badan wyszło mi ze mam zespół policystyczny jajnikow,hirsutyzm i podwyższony androstendion (ponad 10ng/ml norma 0,3-3,5) moje pytanie brzmi czy to moze byc cos innego niz nowotwor ,zaznaczam ze mam bol blisko nerek i jestem obciążona genetycznie babcia zmarla na raka nadnerczy .Prosze tylko o szczera odpowiedz
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. W Pani przypadku prawdopodobnie mamy do czynienia z dwoma odrębnymi jednostkami chorobowymi - gruczolakiem przysadki i zespołem policystycznych jajników. Wyniki badań nie muszą mieć nic wspólnego z nadnerczami, a tym bardziej ich nowotworem. Zespół policystycznych jajników odpowiada za hirsutyzm, zaburzenia cyklu miesięcznego i podwyższony poziom androstendionu. Objawy związane z gruczolakiem przysadki zależą natomiast od tego jakie hormony (i czy w ogóle) są przez niego wydzielanie. Konieczne jest pogłębienie diagnostyki pod kontrolą endokrynologa i ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Powinna Pani wiedzieć, że zarówno gruczolaki przysadki jak i nadnerczy wydzielające odpowiednie hormony są nowotworami łagodnymi - tj. takimi które rosną miejscowo i nie dają przerzutów odległych. Ich wykrycie absolutnie nie świadczy o rozwoju raka. Jest to całkowicie inny rodzaj nowotworu. Proponuję spokojnie kontynuować diagnostykę pod kierunkiem endokrynologa/specjalisty chorób wewnętrznych.