Jak łagodzić bolesne miesiączki?

Od niedawna mam bardzo bolesne miesiączki pierwszego dnia. Wcześniej pierwszego dnia występowały u mnie wyłącznie silne bóle miesiączkowe, które był do zniesienia. Obecnie ten ból jest jeszcze bardziej intensywny, dodatkowo pojawią się objawy które u mnie nigdy wcześniej nie miałam w trakcie miesiączki. Mam zawroty głowy, mroczki przed oczami, czuję osłabienie jakbym miała zemdleć. Występują u mnie także silne niekontrolowane drgawki rąk i nóg. Czuję się tak słabo, że muszę się położyć na chłodnej powierzchni. Wiem, że bolesne miesiączki jak najbardziej występować u kobiet jednak moje objawy bardzo mnie niepokoją ponieważ nie sądzę, żeby to było normalne. Proszę uprzejmie o informację, co może przyczyną takiej zmiany jeżeli chodzi o miesiączkowanie . Jest podejrzenie że mogę mieć anemię. Czy to może być przyczyną takiej zmiany w miesiączkowaniu? Proszę też uprzejmie o informacje jakie są sprawdzone metody na łagodzenie tak bolesnych miesiączek.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny lub wtórny – w przypadku tej pierwszej sytuacji, często występuje u dziewcząt i młodych kobiet, zaś gdy pojawia się nagle, to jak najbardziej należy to sprawdzić. Więcej o bolesnym miesiączkowaniu, a także łagodzeniu dolegliwości w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczac-bole-menstruacyjne.
Przyczyny bolesnych menstruacji mogą mieć podłoże w stanach zapalnych dróg rodnych lub przewlekłych chorobach, takich jak endometrioza czy PCOS. Na pewno powinna Pani przede wszystkim udać się do specjalisty – badanie ginekologiczne oraz USG transwaginalne mogą pomóc w ustaleniu przyczyny bolesnych menstruacji. Inne możliwości to: mięśniaki oraz wady macicy, zwężenie kanału szyjki macicy, a także uwarunkowania hormonalne. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet.
Poza leczeniem objawowym, o którym decyduje ginekolog, takim jak leki przeciwbólowe na receptę, możliwe jest leczenie hormonalne oraz stosowanie środków o działaniu uspokajającym, a także zmiana diety i eliminacja z niej nadmiernych ilości soli, cukru oraz produktów wysokoprzetworzonych.
Z kolei anemia ma związek z obfitymi miesiączkami – zazwyczaj to one są jednym z symptomów niedokrwistości. Obfite menstruacje mogą również prowadzi do rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza, zaś znaczna anemia może dawać objawy takie jak osłabienie, zmęczenie, bóle głowy – zwłaszcza w dni miesiączki. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-miesiaczka. Jeśli ma Pani podejrzenia anemii, proszę jak najszybciej wykonać badania kontrolne z oznaczeniem żelaza, ferrytyny i witaminy B12.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.