Jak mogę wyleczyć ten świąd okolic intymnych?

Dzień dobry , od kilku miesięcy a właściwie od kilku lat mam problemy ginekologiczne. Przez długi czas byłam leczona na grzybice pochwy z rożnym skutkiem. Zmieniłam lekarza -zrobiono mi usg -wszystko ok , cytologia grupa I. Co kilka dni lub tygodni mam zaczerwienienie okolic intymnych , świąd , ból. Pani doktor zrobiła wymaz , który nic nie wykazał oprócz pałeczek kwasu mlekowego (dość liczne. Przed badaniem brałam macmirror który mnie dodatkowo podraznil a Pani doktor powiedziała ze najprawdopodobniej to alergia i zaleciła wizytę u alergologa. Biorę telfexo 180 (oraz w razie potrzeby maść pimafucort )raz dziennie wiec świąd jest praktycznie nie wyczuwalny. Niestety kilka dni temu znowu się zaczęło i to po stosunku. Znowu zaczerwienienie , ból i grudkowate upławy. Dyskomfort i niewielki świąd występuje najbardziej tam gdzie majtki dotykają skory mimo ze bielizna jest prana w proszku dla dzieci. Po telfexo świąd ustępuje. Prosze powiedzieć czy alergia moze dawać takie objawy które są podobne do grzybicy ? Co powinnam zrobić ? Iść kolejny raz na wymaz ? Ginekologa już nie chce zmieniać kolejny raz gdyż ta Pani dr jest jak to mówią najlepsza w mieście. Co robić ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy Pani zaniepokojenie spowodowane nieprzyjemnymi objawami.

Symptomy rzeczywiście mogą wskazywać na wystąpienie alergii, tym bardziej że po zażyciu leków przeciwalergicznych świąd słabnie. Alergię można powiązać nie tylko ze środkami piorącymi, być może używa Pani prezerwatyw, żeli nawilżających, które Panią uczulają i stąd świąd nasila się po stosunku. Na alergię mogą wpływać także materiały, z jakich wykonana jest bielizna, która powinna być przewiewna i wykonana z naturalnych materiałów, używanie nieodpowiedniego płynu do higieny intymnej czy reakcja alergiczna na środki higieniczne typu podpaski, tampony.

Osoby zmagające się z alergiami mogą mieć większą skłonność do zakażeń grzybiczych, które dają podobne objawy, m.in. świąd. W celu odróżnienia alergii od grzybicy najodpowiedniejsza byłaby wizyta u dermatologa, który oceni zmiany skórne i wykona odpowiednie badania, jeśli uzna, że zmiany wskazują na grzybicę, wykona zeskrobinę, w celu identyfikacji grzyba.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/macmiror-complex

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-warg-sromowych-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/uczulenie-na-sperme

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.