Jak opanować stres i panikę?

Jestem panikara w razie problemów nikt nie może na mnie liczyć. Po prostu wpadam w taki stres że nie potrafię funkcjonowac. Np. Serce mi mocno bije, muszę brac zaraz leki na uspokojenie, oddech tak ciężki że brak mi powietrza Nogi z waty mi się robią, w głowie strach panika. Czarne myśli. Nie mogę tego opanować. Co mogę zrobić by tak nie reagować? Jak opanować stres i panikę, żeby już mnie aż tak nie doskwierały? Wiem, że to pewnie nie jest proste i na pewno nie da się tego zrobic od razu, ale ja nawet nie wiem od czego zacząć a strasznie mnie to męczy... Wiem, że zawsze w życiu będą stresujące sytuację i przynajmniej częściowo będę się bała różnych rzeczy, ale chciałabym opanować tą panikę, która całkowicie mnie paraliżuje i nie pozwala na jakiekolwiek funkcjonowanie. Jak opanować stres żeby zachowywać się normalnie i żeby też inni mogli na mnie liczyć? Z góry dziekuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Lęk wywoływany jest przez nasze myśli. Często myśli są tak szybkie, że o wiele łatwiej zauważyć nam narastający stres; narastające emocje. W momencie kiedy pojawiają się emocje powodują one standardowe reakcje w ciele, na których to koncentrowana jest nasza uwaga. Wtedy to nasze myśli zaczynają krążyć wokół interpretacji tych objawów a tym samym zwiększa się poczucie utraty kontroli nad sytuacją. To wszystko jeszcze bardziej zwiększa nasz lęk i tym samym produkuje jeszcze silniejsze objawy fizyczne. Tak powstaje błędne koło lęku. W pewnym momencie osoba zaczyna bać się wszelkich sytuacji związanych ze stresem i silnymi emocjami.
Proponowałabym wybrać się do terapeuty poznawczo - behawioralnego który nauczy Panią jak radzić sobie z myślami i objawami wywołującymi lęk.
To co działa, choć jest trudne kiedy odczuwamy lęk to nic z nim nie robić tylko pozwolić sobie na to aby minął. Można wtedy rozmawiać z kimś o tym jak się czujemy.
Kolejna rzecz to nauczyć się technik oddechowych, które mogą pomóc w opanowaniu objawów, jednakże trzeba być tu bardzo ostrożnym aby wykonywać je prawidłowo - w momencie odczuwania lęku mamy większą tendencję do szybszego i płytszego oddechu co może prowadzić do hiperwentylacji, która to zwiększa nieprzyjemne objawy fizyczne.

Pozdrawiam,

Anna Mochnaczewska

Warto oprócz terapii poznawczo-behawioralnej rozważyć treningi metodą EEG Biofeedback, które bardzo skutecznie pomagają uporać się z lękiem. W trakcie treningów nauczy się Pani jak wpływać na częstotliwość pracy fal mózgowych i wpływać na nie, tak aby niezależnie od sytuacji oraz niesprzyjających warunków czuć się stabilnie i spokojnie.

pozdrawiam,
Katarzyna Bodziacka-Kulik

Witam serdecznie,

Szybkie bicie serca, ciężki oddech i nogi z waty to objawy lęku. Nie są groźne, choć nieprzyjemne. Lęk powstaje ponieważ się Pani martwi, zakłada Pani czarne scenariusze.
Tymczasem najwyżej 10 procent naszych zmartwień na jakikolwiek sens – pokazują badania. Cała reszta to historie, które nigdy się nie wydarzą albo takie, które już się zdarzyły, więc i tak nic na nie nie poradzisz. Proszę tylko pomyśleć, o ile więcej miałaby Pani w sobie życiowej energii, gdyby przestała niepotrzebnie się martwić!
Jak to zrobić? Jedna z metod mówi: wyznacz sobie „porę na zmartwienia”.
Piętnaście minut do pół godziny. Nigdy w łóżku i nie tuż przed snem. Gdy przyjdzie pora na zmartwienia, usiądź przy stole i zapisz wszystkie obawy, które przychodzą ci do głowy (zapisywanie obaw jest skuteczniejsze niż martwienie się w myślach). Wykorzystaj cały wyznaczony na to czas, i nie rób wtedy nic innego. Tylko siedź i się martw. Jeśli czarne myśli pojawią się w innej porze dnia, po prostu zapisz je hasłowo na kartce i powiedz do siebie: „Pomartwię się tym o 17.30”. I tak zrób.
Proszę wypróbować.
WIele skutecznych sposobów znajdzie Pani w książkce " 10 sposobów, jak pokonać lęk przed zmieniającym się światem".

Warto też udać się do psychoterapeuty, np. poznawczo-behawioralnego. On pomoże Pani nauczyć sobie z zamartwianiem się.

Pozdrawiam serdecznie.
Marta Dziekanowska