Jaka metoda antykoncepcji jest najbardziej skuteczna?

Jaka jest najlepsza metoda antykoncepcyjna? Razem z partnerką narazie nie chcemy planować potomstwa, ze względu na obecną niestabilną sytuacje zawodową. Najlepiej jakby było najmniej skutków ubocznych i najmniejsze ryzyko, że antykoncepcja niespodziewanie przestanie działać. Słyszałem coś o implancie antykoncepcyjnym. Czy jest to dużo lepsze od tabletek antykoncepcyjnych? Czy podczas działania implantu nie trzeba używać prezerwatyw? Czy sama prezerwatywa bez innych zabezpieczeń jest wystarczająco skuteczna?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje wiele metod antykoncepcji o wysokiej skuteczności i należą do nich między innymi: tabletki antykoncepcyjne, plastry, wkładki domaciczne czy wspomniany przez Pana implant antykoncepcyjny.

Nie ma jednej najlepszej formy antykoncepcji, gdyż jest to kwestia indywidualna i tak również powinna być ona dobierana. Pańska partnerka powinna więc udać się do ginekologa i porozmawiać o najlepszych formach zabezpieczenia dla niej.

Implant może wydawać się bezpieczniejszy od tabletek ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto nie wymaga on regularności – co w przypadku tabletek jest kluczowe. Zazwyczaj jedna metoda antykoncepcji wystarcza, a więc mając implant nie muszą Państwo stosować prezerwatywy – chyba, że w celu uniknięcia chorób przenoszonych drogą płciową.

Jeśli zaś chodzi o prezerwatywy, to są one skuteczne, ale pod warunkiem, że są używane poprawnie – a różnie z tym bywa.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie,

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.