Jaki jest powód twardego brzucha?

mam 19 lat a od pewnego czasu mam twardy brzuch normalnie się załatwiam nieraz 1 lub 2 razy dziennie oddaje stolec mam wzrostu 163 a wagę 63/65 kg jaki powód może być twardego brzucha ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn wzdęcia brzucha. Jedne – jak łatwo się domyślić – są trywialne i niegroźne, inne mogą wiązać się z poważną chorobą. Ważne jest, by zastanowić się, czy objawy związane ze wzdęciem są nowe i dokuczliwe (np. ból i niestrawność), czy też narastały stopniowo, może w okresie zmiany istotnych okoliczności życiowych, takiej jak zmniejszenie ilości ruchu, „pocieszanie się” jedzeniem ,kryzys rodzinny, żałoba. Zwykle będzie to dla jasne, czy odczuwane objawy są elementem długiej (niekiedy trwającej całe życie) historii problemów z brzuchem, czy też są stosunkowo nowe i w związku z tym silniej sugerują pojawienie się jakiejś choroby. Prawdopodobne przyczyny to otyłość, gazy, niestrawność, zespół jelita wrażliwego, zaparcia także szereg poważniejszych nieprawidłowości związanych z układem pokarmowym.