Jakie są interakcje tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami?

Witam! To pytanie bardzo mnie nurtuje. Otóż przez tydzień zażywałam czopki doodbytnicze, które mają następujące składniki: streptokinaza, streptodornaza. Kochałam się ze swoim partnerem 2 dni po zakończeniu kuracji. Wiem, że po zakończeniu antybiotyku należy odczekać 7 dni, bądź użyć dodatkowo prezerwatywy. To fragment ulotki : ,,Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, gruźlicę lub posocznicę, świeżo założone szwy chirurgiczne. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe. Stosowanie preparatu łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi może doprowadzić do miejscowych krwawień. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.'' Tak więc o tabletkach antykoncepcyjnych nie ma mowy. Nie zabezpieczałam się dodatkowo prezerwatywą. Nie zapytałam swojego ginekologa czy owe czopki mają niechciany wpływ na moje tabletki antykoncepcyjne, a to bardzo mnie nurtuje. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

W przypadku antybiotyków rzeczywiście trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jednak lek jaki Pani stosowała to nie antybiotyk a lek fibrynolityczny. Ponieważ te leki i tabletki hormonalne nie wpływają na siebie nawzajem nie ma potrzeby stosowania dodatkowo zabezpieczających metod.

Zachęcamy do zadawania kolejnych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl