Kołatanie serca i zawroty głowy - czy wskazują na problemy z sercem?

Witam, mam 16 i od kilku miesięcy występuje u mnie kołatanie serca, które pojawia się praktycznie znikąd, np. po wejściu po schodach lub podczas zwykłego spaceru. Mam również zawroty głowy, towarzyszące np. wstawaniu z łóżka lub nieuzasadnione, które pojawiają się nagle i zmuszają mnie do chwilowego odpoczynku. Po mocniejszym wysiłku fizycznym zdarzają mi się zasłabnięcia, np. podczas gry w kosza muszę szybko zejść z boiska, ponieważ czuję, że za chwilę zemdleję. Pół roku temu byłam na badaniach kontrolnych (badanie krwi, cukru), nie zrobiłam natomiast EKG, ale nie wiem, czy te objawy mogą być związane z sercem. Z góry dziękuję i czekam na odpowiedź.
KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Krystyna Gałązka
30 poziom zaufania

Witam!
Ponieważ podstawowe badania robione były już jakiś czas temu, warto byłoby je teraz powtórzyć. Powyższe dolegliwości nie muszą być związane z niczym niepokojącym, mogą być wynikiem dojrzewania, szybkiego wzrostu itp. Mogą jednak również sugerować coś poważniejszego. Warto więc wykonać podstawowe badania, takie jak morfologia krwi, poziom glukozy, badanie ogólne moczu. Można wykonać badania hormonalne (np. poziom TSH, który wskaże czy nie dzieje się nic z tarczycą). Warto też skonsultować ten problem z kardiologiem. Samo EKG niewiele da. Przed wizytą u lekarza można zastanowić się czy kołatania mają związek z czymś jeszcze, nie tylko z wysiłkiem, czy nie dzieje się coś jeszcze - np chudnięcie lub tycie.
Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty