Na co wskazuje ta opuchlizna narządów płciowych?

Wczoraj wieczorem zauważyłam, że mój napletek łechtaczki i prawa warga sromowa wewnętrzna są opuchnięte. Nie towarzyszą temu: ból, świąd, pieczenie itd., po prostu są tylko opuchnięte. Nie zmieniałam w ostatnim czasie proszków, płynów do mycia, noszę przewiewną bieliznę. Nie współżyję. Co może być tego przyczyną?
KOBIETA, 24 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że pojawiła się opuchlizna zewnętrznych narządów płciowych. Nie pojawia się ból, świąd ani pieczenie. Zmienił się jedynie ich wygląd. Dodaje Pani, że nie było zmian w stosowanych środkach piorących oraz kosmetykach. Nie było też współżycia seksualnego.

Wydaje się, że w tej sytuacji należy poobserwować rozwój sytuacji. Możliwe, że jest to zmiana chwilowa i zniknie samoistnie w najbliższym czasie. Może doszło do podrażnienia mechanicznego tej okolicy. Niemniej jednak, jeśli pojawią się objawy wspomniane powyżej, to nie można wykluczyć, że rozwija się stan chorobowy (na przykład zapalenie gruczołu Bartholina, które objawia się zmianami zlokalizowanymi po jednej stronie). Ponadto inne objawy, jak gorączka, nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych czy krwawienie poza terminem miesiączki powinny skłonić do kontaktu ze specjalistą.

Lekarz po badaniu ginekologicznym, USG może zalecić dodatkowo wykonanie oceny czystości pochwy bądź badanie bakteriologiczne czy mikologiczne sromu. Wówczas na podstawie zebranych informacji oraz wyników badań możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gruczolu-bartholina-powstawanie-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.